Športujte so žiarivým úsmevom alebo Aké sú spôsoby ochrany zubov nielen pri hokeji
Športovanie je pre vaše telo zdravé a zároveň je to vhodná aktivita na vyplnenie voľného času. Šport taktiež môže pomáhať pri chudnutí. Okrem výhod si treba dávať pozor na riziká, ktoré môžu byť spojené so športovaním. Pri niektorých športoch môžu vznikať zranenia, ktoré vás môžu ovplyvňovať celý život, alebo vás prinútia si siahnuť hlboko do vrecka. Preto je dôležité, aby ste si chránili dôležité časti tela, ktorými sú napríklad aj zuby.
Na ochranu zubov sa najčastejšie používajú zubné chrániče. Zubné chrániče sú špeciálne náhryzové dlahy vyrobené zo zdravotne nezávadného materiálu určené predovšetkým pre športovcov. Chrániče zubov sú neoddeliteľnou súčasťou každého kontaktného športu, ako sú hokej a všetky bojové športy. Čím ďalej tým viac ľudí si uvedomuje, že chrániť si zuby je rovnako dôležité ako ochrana iných častí tela.
V zahraničí je bežné, že zubné chrániče sú povinné u detí aj na telesných výchovách. Zubný chránič by sa mal stať súčasťou takmer každého športu, bicyklovania, korčuľovania. Vtedy je najvyššie riziko vzniku úrazov zubov a použitím chrániča sa môžete vyhnúť bolestivým zubným zákrokom.
Akú funkciu majú chrániče na zuby?
Chrániče na zuby sú akékoľvek aparáty nosené cez zuby, ktoré zuby chránia pred zranením v prípade, že je človek zasiahnutý do tváre alebo hlavy. A to je pohľad na ochranu zubov pred zranením. Samozrejme nemali by ste zabúdať ani na ich čistenie. Napriek tomu, že pravidelné čistenie zubov a každodenné používanie zubnej nite pomáha udržiavať žiarivý úsmev, je veľmi dôležité nosiť chránič na zuby, ktorý tento úsmev chráni.
Okrem všeobecnej ochrany zubov môžu zubné chránič pomáhať aj v iných ohľadoch:
- oddiaľujú mäkké tkanivá dutiny ústnej od zubov
- chránia zuby pred priamymi frontálnymi ranami
- chránia protiľahlé zuby pred vstupom do prudkého kontaktu
- poskytujú pružnú oporu dolnej čeľusti, ktorá absorbuje nárazy
- pomáhajú predchádzať neurologickým poškodeniam oddialením čeľustí
- sú psychologickou výhodou športovcov v kontaktných športoch
- vypĺňajú priestor a podopierajú priľahlé zuby
Aký by mal byť správny chránič?
Ústny chránič musí byť predovšetkým bezpečný, funkčný a tiež pohodlný. Rôzne druhy chráničov sa môžu v miere funkčnosti a pohodlia pri ich nosení výrazne líšiť. Čím menej ústny chránič spĺňa uvedené kritériá optimálnej funkčnosti, tým je väčšie riziko vplyvu na zuby.
Bezpečný
Bezpečný je ústny chránič v zásade vtedy, keď nemá žiadne ostré či hrubé okraje, ktoré môžu poraniť mäkké tkanivá v ústach. Chránič by taktiež nemal príliš napínať pery a tvár, čo pri náraze zvyšuje možnosť ich poranenia. Ďalšou vlastnosťou, ktorá napomáha bezpečnosti, je prirodzená medzera medzi čeľusťami. Chránič by nemal roztvárať čeľuste na väčšiu vzdialenosť, než akú zaznamenáte, keď so zatvorenými ústami uvoľníte lícne svaly a čeľustný kĺb.
Tip: Bezpečnosť je obzvlášť dôležitá pri športovaní a mali by ste si chrániť jednotlivé časti tela. Okrem toho je dôležité poznať aj svoje limity, nepreťažovať sa a zvoliť si vhodný spôsob trénovania. Viete, ako si zostaviť individuálny tréningový plán?
Funkčný
Plne funkčný je ústny chránič iba vtedy, keď dokonale kopíruje tvar zubného oblúka, zubov a ďasien. To znamená, že po nasadení pevne drží v ústach sám od seba bez nutnosti pridržiavania so zovretými čeľusťami.
Pri správnom tvare chrániča, ktorý dokonale zapadá do anatomických pomerov v ústach, sa môžu naplno prejaviť vlastnosti materiálu, z ktorého je zhotovený. Chránič potom pôsobí ako veľmi účinný tlmič nárazov, ktorý rozkladá a čiastočne absorbuje silu úderu. V takom prípade sú zuby maximálne chránené proti zlomeniu či vyrazeniu ako pri údere spredu, tak pri údere zospodu na dolnú čeľusť.
Pohodlný
Maximálne pohodlný je zubný chránič vtedy, keď je pri zachovaní plnej funkčnosti čo najtenší, umožňuje dýchanie ústami a nemá žiadnu chuť ani zápach. V žiadnom prípade nesmie byť dráždivý a ani pri dlhom nosení vyvolávať dávivý reflex.
Chrániče na zuby pri športe
Niektorí zubní lekári odporúčajú používať chrániče na zuby pre viac ako 20 konkrétnych športov, vrátane futbalu, hokeja a lakrosu. Chrániče na zuby sa vyrábajú z robustného, ale odolného plastového materiálu a spadajú do troch kategórií.
Chrániče zubov sú nevyhnutnou súčasťou atletického vybavenia pre každého, kto sa zúčastňuje športu, ktorý zahŕňa pády, telesný kontakt alebo rýchlo sa pohybujúce predmety. Chránič sa odporúča aj pri individuálnych aktivitách, ako je skateboarding, gymnastika alebo jazda na horskom bicykli.
Tip: Pri jazde na bicykli určite vzniká riziko úrazu zubov. Cyklistika má ale aj množstvo výhod, ktoré toto riziko prevážia. Viete, s čím vám môže cyklistika pomôcť?
Výskum ukazuje, že športovci majú 60 krát vyššiu pravdepodobnosť poškodenia zubov, ak nenosia chrániče zubov. Z tohto dôvodu sa chrániče zubov odporúčajú každému, kto pravidelne športuje.
Pri zvažovaní chrániča zubov je nevyhnutné, aby ste navštívili svojho zubára. Budú schopní urobiť veľmi podrobné odtlačky vašich úst tak, aby chránič pohodlne sedel a bol schopný chrániť vaše zuby a ďasná.
Ak používate chránič zubov, ktorý nebol špeciálne vyrobený pre vás, existuje väčšie riziko problémov. Môžete pociťovať bolesti hlavy a bolesti čeľuste. Môže dôjsť aj k poškodeniu zubov a ďasien a celkovej bolesti v ústach.
Vyrobené na mieru
Môžete si nechať u zubného lekára vyrobiť chránič zubov na mieru. Tieto chrániče sú najpohodlnejšie, ale aj najdrahšie.
Tvarovateľné chrániče
Tieto chrániče môžete dostať v dvoch variantoch.
Prvý variant pozostáva z tuhej škrupiny v tvare zubného oblúka, ktorá je vyplnená mäkkou pružnou výstelkou v podobe samotuhnúceho syntetického materiálu. Tuhá škrupina najskôr poslúži ako forma, ktorá sa vyplní veľmi tvárnym materiálom a nasadí na chrup. Materiál vo vnútri škrupiny počas 3–5 minút stuhne. Prebytky stuhnutého materiálu na okrajoch škrupiny je nutné odstrániť ostrým nožom a okraje hotového chrániča starostlivo zaleštiť.
Tento typ ústneho chrániča drží na zubnom oblúku a nemusíte ho teda v ústach neustále pridržiavať čeľusťami. Vzhľadom na to, že ho možno prispôsobiť chrupu, je jeho celková funkčnosť lepšia ako pri konfekčnom chrániči. Jeho nevýhodou je pomerne veľký objem.
Druhým variantom je špeciálny materiál v podobe predlohy budúceho chrániča, ktorý sa zmäkčí v horúcej vode a v ústach sa prispôsobuje formovaním pomocou jazyka, pier a tlaku čeľustí. Táto metóda opäť o niečo zvyšuje funkčnosť a komfort pri nosení, čo môže byť výhoda pri športovaní. Zostáva však riziko chýb a nežiaducich odchýlok od optimálneho tvaru chrániča.
Štandardné chrániče
Tieto konfekčné ústne chrániče môžu byť zhotovené z kaučuku alebo pružných plastov a vyrábajú sa na okamžité použitie bez ďalších úprav. Pretože nie sú individuálne prispôsobené chrupu, nedržia pevne v ústach a je nutné ich pridržiavať zovretými čeľusťami. To samozrejme znemožňuje dýchanie ústami a rozprávanie.
Pružná hmota chrániča a nutnosť držať zuby neustále pri sebe znižujú nebezpečenstvo fraktúry dolnej čeľuste alebo otrasu mozgu v dôsledku vzájomného prudkého nárazu čeľustí. Schopnosť rozložiť silu nárazu však nie je pri tomto type chráničov príliš výrazná.
Bežné športové zranenia, ktoré môžu ohroziť vaše ústa
Väčšinou si človek ochranu zubov pri športe spája s kontaktnými športmi, ako je predovšetkým hokej, lakros alebo bojové športy. Ale zuby sú ohrozené aj pri iných športoch, pri ktorých to pravdepodobne nikoho nenapadne. Ale o tom až neskôr a späť ku kontaktným športom. Tie sú totiž oprávnene spájané s vážnymi poraneniami zubov. Aké sú to?
- Poranenia mäkkých tkanív pier a ďasien (rezné rany, modriny atď.)
- Zlomené zuby
- Strata zubov
- Nesprávne zarovnanie zubov
Zuby sú v podstate súčasťou tváre, tvár úzko súvisí s hlavou a hlava je veľmi zraniteľnou časťou tela. Zaujímavým dôkazom týchto spojitostí je fakt, že keď dostanete dobre mierenú ranu do zubov, môžete ľahko stratiť vedomie a môžete sa prebudiť s ľahším či ťažším otrasom mozgu.
Je to spôsobené tým, že keď päsť narazí na čeľusť, je sila nárazu v takmer nezmenenej intenzite okamžite prenesená cez tvrdé tkanivá zubov a čeľustných kostí do celej hlavy a väčšinou ešte umocnená vzájomnou kolíziou hornej a dolnej čeľuste. To môže spôsobiť neuveriteľnú rezonanciu vo všetkých lebečných dutinách.
Z učenia mnohých bojových športov sa môžete dozvedieť, že miesto tesne nad bradou je jedným z tzv. smrteľných bodov, ktorého zásahom sa dá až neskutočne ľahko omráčiť protivník. Rana do zubov teda nemusí poškodiť len chrup, ale môže napáchať veľké škody aj na mozgu. Chrup sa dá síce ako tak nahradiť, ale pri mozgu to už tak jednoduché nie je. Chrániče by sa teda mali stať ochrannou pomôckou, ktorá sa bude používať rovnako často ako prilba.
Vodné športy
Chlór je v bazénoch nenahraditeľný dezinfekčný prostriedok. Spolu s ďalšími chemickými prísadami zamedzuje vzniku rias a šíreniu baktérií, plesní a ďalších problémov. Najmä vo verejných bazénoch, kde sa kúpe veľké množstvo ľudí, je riziko znečistenia a šírenia chorôb oveľa väčšie. A preto tu býva aj vyšší obsah chlóru, aby sa tomu predišlo. Chlór ale zvyšuje pH vodného prostredia, v ktorom sa kúpete, čo sa môže podpísať na kondícii vašich zubov.
Na zuboch môžu vznikať škvrny alebo sa zuby môžu začať farbiť dohneda. Zlá rovnováha pH v bazéne môže tiež spôsobiť zmäkčenie skloviny zubov, takže zuby sú náchylnejšie na poškodenie a tiež všeobecne citlivejšie.
Pri vodných športoch sa môže u plavcov vyskytnúť zhoršená kvalita zubov a narušená sklovina, pretože sa v bazéne pohybujú denne a chlór pôsobí na ich sklovinu dlhodobo. Pre tých, ktorí sa kúpu dva mesiace v roku, situácia nie je taká dramatická.
Ako si chrániť zuby pri plávaní?
Snažte sa držať ústa zatvorené
Zabrániť vniknutiu vody do úst je prakticky nemožné, ale nemusíte tomu ísť naproti. Čím menšie množstvo vody v bazéne sa dostane do úst, tým lepšie. A nielen kvôli vašim zubom. Prehĺtanie vody vo verejnom bazéne vám neprospeje v žiadnom ohľade.
Vyčistite si zuby
Dobrú zubnú hygienu nič nenahradí, pretože akonáhle je sklovina raz poškodená, nejde to už napraviť. Preto si môžete vyčistiť po kúpaní zuby, ak nemáte zubnú kefku, použite aspoň ústnu vodu. Aj vo všeobecnosti môžete správnou dentálnou hygienou docieliť zdravie zubov a predísť nutnosti zubných implantátov.
Zubná pasta s xylitolom
Pokiaľ ste v bazéne ako doma, kúpte si zubnú pastu s obsahom xylitolu, vápnika a fosforu, pretože pomáha chrániť a remineralizovať zubnú sklovinu. Takže v tomto prípade ochráni zuby lepšie ako bežná zubná pasta.
Navštívte zubára
Pokiaľ máte pocit, že sa chlórovaná voda na stave vašich zubov predsa len podpisuje, navštívte dentálnu hygienu alebo svojho zubára. Tí zistia prípadný rozsah poškodenia, zuby ošetria a odporučia ďalšiu vhodnú starostlivosť presne pre tento problém.
Zdravie ústnej dutiny pri používaní chráničov
Keď ste si nechali svoj chránič zubov napasovať na mieru vo vašej zubnej ambulancii, existuje niekoľko rýchlych krokov, ako sa oň starať. Dodržiavanie týchto krokov pomôže udržať vaše ústa zdravé a zníži riziko ochorenia.
- Pretože sa chrániče vkladajú do úst, je vždy dôležité udržiavať ich čisté. Ak ho pravidelne nečistíte, hromadia sa baktérie, čo môže viesť k infekcii alebo zápachu z úst. Ak vám chránič spadne na zem, pred vložením späť do úst ho očistite. Ak nemáte k dispozícii umývadlo, na tréningu máte so sebou zvyčajne fľašu na vodu, tak ho môžete aspoň opláchnuť.
- Chránič na zuby by ste si mali vyčistiť po každom použití. Váš zubný lekár vám bude vedieť poradiť, ako najlepšie vyčistiť chránič zubov. Nezabudnite si so sebou vziať chránič zubov na zubné prehliadky. Váš zubár ho môže dôkladne vyčistiť a uistiť sa, že je pre vás stále vhodný.
- Po vyčistení nechajte chránič úst vždy vyschnúť. To pomôže znížiť rast baktérií. Následne uchovávajte chránič zubov v priloženej nádobe.
- Umyte si zuby fluoridovou zubnou pastou a medzizubnou kefkou pred a po nasadení chrániča zubov.
- Nikdy nezdieľajte chránič zubov ani nepoužívajte chrániče niekoho iného.